Dom

Tunel foliowy – niezbędnik ogrodnika

Chyba każda osoba interesująca się ogrodnictwem, zetknęła się z pojęciem “tunel foliowy”.

Prosta konstrukcja, na którą naciąga się folię, tworzy “tunel”, który służyć ma uprawie roślin tzw. ciepłolubnych. Jest to genialne rozwiązanie dla osób zajmujących się uprawą warzyw takich jak np. ogórek czy tez pomidor. Mało powiedziane, że rozwiązanie jest genialne, ponieważ w naszym klimacie, jeśli chodzi uprawę tychże warzyw, jest to wręcz niezbędna rzecz.

Tunele foliowe ogrodowe mają służyć utrzymaniu niezbędnej temperatury wewnątrz i chronić uprawiane w nich rośliny przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi na zewnątrz. Osoby zainteresowane takowym rozwiązaniem w swoich ogrodach muszą się liczyć z wydatkiem rzędu 500-1000 zł, jeśli chodzi o zakup gotowego tunelu ogrodowego. Jest to świetna alternatywa dla typowych szklarni, wykorzystywana w mniejszych ogrodach. Jako, że tunel chroni rośliny przed silnym wiatrem i opadami, często jest wykorzystywany także do uprawy w nim roślin ozdobnych. Mogą one tam spokojnie rosnąć bez obawy, że zostaną zniszczone przez np. zbyt silny wiatr czy też deszcz.

Każda osoba, posiadająca ogród i uprawiająca w nim rośliny powinna takowy tunel posiadać. A co w sytuacji jeśli mamy trochę ambicji i samozaparcia i chcielibyśmy taki tunel zrobić samodzielnie? Otóż jest taka możliwość i nie jest to rzeczą niewykonalną, choć z drugiej strony, napracować się też trzeba. W tej sytuacji trzeba się jedynie zastanowić nad tym, czy skupiamy się na budowaniu tunelu, czy jednak wolimy zająć się naszymi roślinkami…

Dodaj komentarz