Dom

Co warto wiedzieć o kredycie hipotecznym?

Kredyt hipoteczny wbrew pozorom nie jest dedykowany wyłącznie potrzebom mieszkaniowym; uzyskane w ten sposób pieniądze najczęściej przeznaczane są na zakup nieruchomości, jednak zasadniczo mogą zostać spożytkowane na dowolny cel.

Istotą kredytu hipotecznego jest możliwość zabezpieczenia w postaci obciążenia hipotecznego – niekoniecznie na nieruchomość, którą zamierzamy kupić; może to być mieszkanie dom, który już jest w naszym posiadaniu.

Rodzaje rat

Banki oferują kredyty hipoteczne z dwoma rodzajami rat:
– stałymi,
– malejącymi.
Jak sama nazwa wskazuje, pierwszy rodzaj wiąże się z koniecznością uiszczania raty w stałej kwocie do końca okresu kredytowania. Rata malejąca z kolei charakteryzuje się tym, że kwota do comiesięcznej spłaty – zmniejsza się.

Jaką ratę wybrać?

Obywa rodzaje rat mają swoje wady i zalety. Osoby, które rozważają zdecydowanie się na raty malejące, muszą mieć na uwadze fakt, że kilkanaście pierwszych będzie naprawdę wysokich. Jednak w ogólnym rozrachunku ten wariant kredytu wypada nieco “taniej”. Zdecydowanie większą popularnością cieszą się kredyty z ratą stałą; klienci banków wolą tę opcję przede wszystkim na wyeliminowanie konieczności poniesienia dużych kosztów na początku spłacania kredytu.

Dodaj komentarz